Gjestekunstnerordning

Hvem er vi

Lademoen Kunstnerverksteder (LKV) er en stiftelse som driver et atelierfellesskap med fellesverksteder og 42 atelierer for profesjonelle kunstnere, galleriet BABEL visningsrom for kunst og en artist-in-residence ordning både for visuell kunst og tverrfaglige prosjekter.

LKV holder til i en tidligere skolebygning fra 1906, og inneholder fellesverksteder for tre og metall, mørkerom, litografi- og grafikkverksted, samt et keramikkovn. I det gamle gymbygget huser vi fire leiligheter for gjestekunstnere. Per i dag har nærmest 50 kunstnere arbeidsplass ved LKV. I tillegg har hvert år ca 25 gjestekunstnere fra ulike deler av verden opphold ved LKV fra to uker til tre måneder. LKVs fasiliteter benyttes også av eksterne leietakere som leier prosjektrommene og fellesverkstedene for egne kunstproduksjoner i kortere perioder.

Gjestekunstnerordning

LKV driver to forskjellige gjestekunstnerordninger for profesjonelle kunstnere: for visuelle kunstnere og for tverrfaglige prosjekter. Alle gjestekunstnere får tildelt en studioleilighet i det gamle gymbygget, og forventes å holde en presentasjon i løpet av oppholdet. Dersom man ønsker å gjennomføre et arrangement eller en utstilling på BABEL visningsrom for kunst inkluderes søknaden om dette i søknadsskjemaet. Les mer om de spesifikke ordningene nedenfor.

Søknadsfristen for begge ordningene er 1. mars 2022.

Visuell kunst

Gjestekunstnerordningen for visuell kunst er åpent for profesjonelle billedkunstnere og kunsthåndverkere innenfor alle sjanger. Søkere kan ikke ha bostedsadresse i Trondheim kommune.

Under tildelingen av gjestekunstneropphold prioriteres kunstnerisk kvalitet. I tillegg etterstrebes kjønnsbalanse og geografisk spredning.

Gjestekunstnere innenfor visuell kunst får tildelt et atelier i hovedbygget, og har tilgang på fellesverkstedene ved LKV. 

Trykk her for å lese mer om og søke på gjestekunstneropphold for visuell kunst.

Tverrfaglige prosjekter

Gjestekunstnerordningen for tverrfaglige prosjekter er åpent for profesjonelle utøvere innenfor musikk, litteratur, visuell kunst, teater, dans, film mm som jobber med tverrfaglige prosjekter.

Ved utvelgelse av søkere legges følgende kriterier vekt på:

  • Deltakelse i prosjekter linket til kunstnere, grupper og/eller institusjoner i Trondheim, spesielt tverrfaglige prosjekter. 
  • Søkere som planlegger å ta del i kunstmiljøet i byen gjennom utstillinger, arrangementer el.
  • LKV vil jobbe for at alle kunstformer (musikk, litteratur, visuell kunst, teater, dans, film mm.) skal være representert i hver to-årsperiode.

Trykk her for å lese mer om og søke på gjestekunstneropphold for tverrfaglige prosjekter.


Gjestekunstnere (Alfabetisk etter år)

2021
Anton Benois – Russland/Australia/Norge
Laura Cemin – Italia (utsatt)
Petra Dahlström – Norge / Danmark
Hanna Ekkeren – Norge
Jan Gemeinhardt – Tyskland (utsatt)
Cecilia Hultman – Sverige
Samuel James – Australia (utsatt)
Felix Kalmenson – Russand (utsatt)
Kjersti Lande – Norge
Tori Lawrence – USA (utsatt)
Sanna Lindholm (utsatt)
Ida Lundén – Sverige (kansellert)
Mumbi Macharia – Kenya (kansellert)
Jolene Mok – Hongkong/UK (utsatt)
Marie Nerland – Norge
Mio Oribe – Norge
Enrique Roura Perez – Mexico/Norge
Aleks Slota – Polen/Tyskland (utsatt)
Ellen Henriette Suhrke – Norge
Bendik Vada – Norge
Jeon Wuri – Sør Korea (utsatt)
Sárka Zahalkova – Tsjekkia (utsatt)

2020
Johan Andrén – Sverige
Vilde Blom – Norge
Hanne Ekkeren – Norge
Juliane Foronda – Canada (utsatt)
Dominika Kemilä – Sverige
Danielle Klebes – USA
Kjetil Detroit Kristensen – Norge
Kjersti Lande – Norge
Chadwick Rantanen – USA (kansellert)

2019
Emilio Bernè – Italia
Sarah-Jane Botham – Australia
Leonardo Ciocchini – Argentina
Giulia Deval – Italia
Claire Ducène – Belgia
Åsne Eldøy – Norge
Natalie Frijia – Kanada
Hilde Frantzen – Norwge
Lisa Gideonsson and Gustaf Londré – Sverige
Miriam Hamann – Australia
Bianca Hisse – Brasil
Karen Petersen – Danmark
Agustina Quiles – Argentina
Hans Scherer – Sverige
Marinus Suijkerbuijk – Nederland
Nina Svenne – Norge

2018
Midlertidig pause pga oppussing

2017
Line Anda Dalmar – Norway
Cecilia Jonsson – Sweden
Carl-Oskar Linné – Sweden
Eden Mitsenmacher – UK/Israel
Laura Moore – Canada
Jóhanna Ellen Ríkharðsdóttir – Norway
Simo Saarikoski – Finland
Melanie Windl – Germany
Tereza Záchová – Czech Republic

2016
Anna Ihle – Norway
Linda Cararra – Italy
Árpád Forgó – Hungary
Klaus Fröhlich – Germany
Christopher Squire – USA
Shanta Rao – France
Wojtek Ziemilsky – Poland
Kadie Salmon – England
Valerie Syposz – Japan / Canada
Dmitry Morozov/::vtol:: – Russia
Christiana Caro – USA
Hyojun Hyun – South Korea
David-Ashley Kerr – Australia

2015
Dan Munn – UK
Vera Boele-Keimer -UK
Martinka Bobrikova & Oscar de Carmen – Slovakia/Spain
Jonathan Monaghan – USA
Kristie MacDonald – Canada
Idun Baltzersen – Norway
Guillermo Cardenas Rodriguez – Cuba
Masashi Echigo – Japan
Patrícia de Herédia – Portugal
Stefan Klampfer – Austria
Rikke Flensberg – Denmark
Jung-Ouk Hong – South Korea
Hyojun Kim – South Korea
Maud Gironai – France
Marita Muukkonen & Ivor Stodolsky – Finland / Germany
Petter Solberg – Norway
Fae Logie – Canada
Milenko Balovic – Serbia

2014
Nadine Monnin – FR
Anna Estarriola – ESP/FI
Mitch Karunaratne – UK
Lena Katrine & Heidi-Anett -Norway
Sibylle Eimermacher – Netherlands
Robert Stark – Germany
Pauline Martinet and Zoe Texereau– France
Robin and Matthew Luther – USA Nadine Monnin – France
Sepideh Rahaa – Iran
Berit Dröse – Danmark
Martina Hodne – NO
Daisy Jordan – UK
Franzisca Siegrist – Spain
Masha Ryskin – USA
Serge Marchetta – Canada
Olof Nimar – Sweden

2013
Antoine Davenne – France
Jennis Li Cheng Tien – Singapore/Berlin
Lloyd Durling – UK
Gokcen Dilek Acay /Turkey
Sarah Walker – USA
Megan Roberts / Raymond Ghirardo – USA
Paula Pereira / Pernilla Andersson – USA
Kristina Kvalvik-Norge/Danmark
Hèlène Juillet – France
Shin Kiwoun – Korea – UK
Clemens Wilhelm – Germany

2012
Nicola Müller – Germany
Wai Kit Lam – Hong Kong
Ismael Sanz-Pena / Spain
Jeroen Glas – Netherlands
William Vannerson – USA
Thomas Rummelhoff – Norway
Terry Berlier – USA
Other People – USA
Jim Holyoak – Canada
Eva Nielsen – Frankrike
Mireille Blanc – Frankrike
Nathalie Lavoie – Canada
Floortje Zonneveld- Netherlands
Robin McGuire – USA

2011
Nikola Uzunovski – Makedonia
Michael Day – England
Delia Keller – Germany
Stine Ofelia Kildevang – Denmark
Beth Evans – Australia
Ryan Pierce – USA
Tom Hollenback – USA
Eeva Maija Priha – Finland
Willow Mitchell – England
Branko Miliskovic – Serbia
Andreanne Fournier-Canada
Christiane Kelsegher – Scotland
Cozette Phillips – USA

2010
Mayumi Ishino – Japan
Joshua Hagler – USA
Mathieu Flammarion-France
Hope Hall – USA
Marita Kusch – Germany
Morgan Craig – USA
Rona Chang – Taiwan/USA
Rena Raedle – Germany
Vladan Jeremic – Serbia
Marte Kiessling – Germany
Bivas Chaudhuri – USA/India
Hondartza Fraga – Spain www
Joost Stokhof – Holland www
Ahmed Ahmed Helmy – Egypt

2009
Julia Barbosa Landois – USA
Shingo Yoshida – Japan
Sarah Oneschuk – Canada
David M.Gibson – USA
Pia Muehlbauer – Germany
Chie Konishi – Japan/Uk
Umaiah Salman – Palestina
Chris Bell – Australia
Charles Matson Lume – Usa
Heather Passmore – Canada
Gavin Peacock – Uk
Alyssa Taylor Wendt – Usa
Julia Wandel – Tyskland
Soo Jung Choi – Korea
Tian Miller – Norway/Scotland

2008
Kelly Andres – Canada
Frede Troelsen – Denmark
Jeff McCreight – USA
Juhana Moisander – Finland
Humberto Duque – Mexico
Tomomitsu Tada – Japan
Fritz Klier – Tyskland
Lina Müller – Switzerland
Sissel Mutale Berg – Zambia
Yann Eouzan – Frankrike
Kristjan Zaklynsky – Island
Zoe Anspach – England

2007
Edward Clive (England)
Jasmina Bosnjak (Serbia)
Caroline Hussey (Scotland)
Anna Sara Loe (Norway)
Takashi Mitsui (Japan)
Amarchi Okafor (Nigeria)
Maxeem Zaqtan (Palestina)
Sean Kennedy (USA)
Lucy H.G. (USA)
Hope Tucker (USA)
Helen Johnson (Australia)
Ehryn Torell (Canada)
Toby Messenger (Scotland)

2006
Kezia Pritchard (England)
Corina Steiner (Switzerland)
Helen Quinn (USA)
Peter Lang (Germany)
Tim Gilman-Sevcik (USA)
Nayoungim (Germany)
Frank Haines (USA)
Hideki Kanno (Japan)
Hagenbach Andreas (Switzerland)
Caitlyn Masley (USA)
Minna Sora (Finland)Inga Darguzyte (Lithauen)
Frederico Camara (Brasil)
Yoko Lida (USA)
Kirsten Rønnevik (Sweden)
Polske kunstnere og Hege Lønne

2005
Lucy H. Griesbach (USA)
Marnie Moldhauer (Germany)
John Herschend (USA)
Chris Elsmore (England)
Nancy Mladenoff (USA)
Giulia Resteghini (England)
Miranda Peake (England)
David Keating (Australia)
Mary Theresa Keown (Ireland)
Hansam Son (Korea)
Astrid Bielmeier (Germany)
Jad Salman (Palestina)

2004
Sean Lynch (Ireland)
Grant Hill (Australia)
Agnieszka Borkowska (Poland)
Lynn Gufeld (USA)
Agatha Nalumansi (Uganda)
Gregory MacKay (Australia)
Adam Davis (USA)
Liv Rygh (Norway)
Petri Ala-Manus (Finland)
Caroline Dang (Australia)
Cornelia Roelh (Germany)
Sebastien Camboulive (France)
Alexander Konstantinov (Russia)

2003
Allison Geber (USA)
Gerhard Stromberg (England)
Garth Amundsen (USA)
Duncan Marquiss (England)
Tracey Adams (New Zealand)
Ellie Brown (USA)
Benny Ramsay (Canada)
Amanda Dunsmore (Ireland)
Sara Lievonen (Finland)
Mark Clare (Ireland)

2002
Neringa Zukauskaite (Lithauen)
Peter Haakon Thompson (USA)
Gunhild Thompson (England)
Ina Hattebier (Germany)
Anne Sara Loe (Norway)
Henk Lassche (Holland)
Sandra Chandrasekaran (Singapore)
Vibeke Jensen (Norway)
Guttorm Nordø (Norway)
Jill Borton (England)
Roman Franta (Czechoslovakia)
Teresa Gillespie (Scotland)
Tone Johansen (Norway)
Ciara Bedingfield (England)
Alice Peillon (Ireland)

2001
Masha Ryskin (USA)
Peter Haakon Thomsen (USA)
Maxine Adcock (England)
Michael Edgerton (USA)
Aeneas Wilder (Scotland)
Mario Benicio (Brazil)
Pia Lehti-Teder (Finland)
Eremias Ekube (Eritrea)
Tone Nyarkho (Norway)
Andrew Williams (England)
Paul Bevan (England)
Christine Waller (Sweden)
Kristina Isaksson (Finland)
Tiina Vaino (Finland)
Diana Mercedes Alonso Germany)

2000
Anna K. Hedberg (Sweden/England)
Johanna Lundin (Sweden/England)
Nike Nilsson (Sweden)
Rolf Schaffner (Spain)
Kota Ezawa (USA)
Greta Gjøl Hagen (Norway)
Jakob Dahlgren (Sweden)
Trine Haaland (Norway)
Marianne Rouvier-Angeli (England)
Susanne Lyner (Switzerland)
Heike Hamann (Germany)
Masha Ryskin (USA)
Eva Laila Hilsen (Norway)

1999
Ellen Thrap-Meyer (Norway)
Emily Richardson (England)
Paula Williamson (Brasil/USA)
Albert Braun (Finland/Germany)
Paul Schwer (Germany)
Jørgen Fog (Denmark)
Keith Coventry (England)
Paul Noble (England)
Kimmo Schroderus (Finland)
Beatriz Barral (Spain)
Meki Ali Shokri (Iraq)

1998
Håkon Grønlien (Norway)
Henny Lie (Norway)
Kari Elisabeth Dahlmo (Norway)
Quirin Jedlicka (Czechoslovakia)
Petr Jedlicka (Czechoslovakia)
Aino Näslund (Sverige)
Vigdis Bøyding (Norway)
Åse Hunstad (Norway)

1997
Barry Gunderson (USA)
Guttorm Nordø (Norway)
Gjertrud Hals (Norway)
Franscois Roche (France)
Vibeke Slyngstad (Norway)
Eirik Austlid (Norway)

1996
Barry Gunderson (USA)